Ponad 30-proc. wzrost sprzedaży sprężonego gazu CNG do napędu pojazdów oraz 18-proc. wzrost sprzedaży LNG zanotowała w 2020 r. spółka PGNiG Obrót Detaliczny.

Jak poinformowało w poniedziałek PGNiG OD, rosnąca liczba pojazdów napędzanych sprężonym gazem przełożyła się na wzrost sprzedaży CNG na stacjach PGNiG Obrót Detaliczny o 31 proc. w 2020 r.

Spółka przypomniała, że w ciągu zeszłego roku na ulice polskich miast wyjechało 165 autobusów gazowych, co oznacza, że ich łączna liczba wynosi obecnie blisko 800.

Według prezesa PGNIG OD Henryka Muchy, „ekologiczne i konkurencyjne w cenie paliwo CNG to aktualnie najbardziej optymalna oferta dla transportu miejskiego w Polsce, zwłaszcza gdy przewoźnicy obserwują spadek dochodów głównie w związku z pandemią”. Inwestycja w pojazdy napędzane gazem to stabilność kosztowa w całym okresie użytkowania – podkreśla Mucha.

PGNiG Obrót Detaliczny dysponuje 17 stacjami tankowania CNG, a plany na 2021 r, zakładają inwestycje w 23 nowe stacje.

Zdaniem prezesa PGNiG Pawła Majewskiego, wykorzystanie gazu w obszarze transportu publicznego umożliwia szybką redukcję szkodliwych emisji. Przekłada się to na poprawę jakości powietrza w Polsce przy jednoczesnym obniżeniu kosztów użytkowania floty – ocenia Majewski.

W 2020 r. PGNiG OD sprzedało o 18 proc. więcej LNG niż w 2019 r. Jak przypomniała spółka, pod koniec 2020 roku spółka uruchomiła stację regazyfikacji przy zakładzie LG Electronics w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia i na mocy umowy z LG przez 5 lat dostarczy do tej instalacji blisko 19 tysięcy ton LNG.

„Umowa z LG to największy w historii Polski kontrakt na dostawy LNG dla przemysłu (.). Wolumen dostaw jest ponad dwukrotnie wyższy niż w przypadku naszej poprzedniej największej umowy. Między innymi dzięki niemu w 2020 r. zwiększyliśmy sprzedaż skroplonego gazu ziemnego o 18 proc.” – podkreślił wiceprezes PGNiG OD Marcin Szczudło, odpowiedzialny za obszary CNG i LNG.

Jak dodał Szczudło, daje się zaobserwować wzmożone zainteresowanie paliwem LNG w segmencie dalekobieżnego transportu kołowego. „Polskie firmy transportowe to znacząca siła w skali Europy, dlatego cieszy nas fakt, że odważnie stawiają na skroplony gaz ziemny, który gwarantuje konkretne korzyści ekologiczne. Ponadto rozwijamy komercyjną ofertę bunkrowania LNG statków, którą uruchomiliśmy w 2019 r.” – zaznaczył Szczudło.

Jak przypomniała spółka, w 2020 r. została dopuszczone do prowadzenia operacji bunkrowania w portach podległych Urzędowi Morskiemu w Szczecinie, co oznacza, że może prowadzić takie operacje w portach w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Świnoujściu i w Policach.

Źródło: gospodarkamorska

Recommended Posts