Kanał Panamski zanotował w styczniu nowy rekord w przewozie skroplonego gazu ziemnego. Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) zanotował tranzyt 58 jednostek przewożących LNG, co odpowiada 6,74 mln ton.

W tym samym okresie rok temu kanał przekroczyły 54 gazowce z 6,23 mln ton skroplonego gazu ziemnego. Wynik był wynikiem odpowiedzi kanału na rosnący popyt wynikający z niedawnego boomu na rynku energii.

Zarząd Kanału Panamskiego zauważył ponadto, że wprowadził szereg dostosowań w swojej działalności, umożliwiając mu większą elastyczność i możliwość reagowania na zmieniające się warunki rynkowe.

W styczniu wprowadzono kolejne zmiany w Systemie Rezerwacji Tranzytu, umożliwiając licytację przestrzeni dostępnej dla statków Neopanamax na 96 godzin przed tranzytem. Od czasu tej zmiany Kanał Panamski przeprowadził 25 takich aukcji, z których dziewięć przyznano gazowcom LNG.

Wzrost tranzytu gazowców LNG jest odpowiedzią na cięższe warunki zimowe zwiększające zapotrzebowanie na skroplony gaz ziemny u producentów energii w Azji.

Źródło: gospodarkamorska

Recommended Posts