Firma energetyczna Gasum zbuduje terminal LNG w pobliżu fińskiego portu Vassa, co pozwoli zaopatrzyć Centrum Inteligentnych Technologii (CIT), stworzonemu przez armatora Wasaline i Wartsilę, w skroplony gaz ziemny.

Gasum będzie dostarczał LNG na nowy prom Wasaline zasilany tym paliwem, Aurora Botnia. Dodatkowo gaz będzie rozwożony za pomocą ciężarówek do pobliskich klientów. Aurora Botnia będzie obsługiwać trasę Vaasa-Umea.

– Nowy prom M / S Aurora Botnia, który będzie obsługiwał trasę Vaasa-Umeå, jest prawie ukończony. Nasz statek będzie najbardziej przyjaznym dla środowiska promem pasażersko-samochodowym. Silniki statku będą zasilane skroplonym gazem ziemnym, a w przyszłości również odnawialnym biogazem. Prom pomieści 800 pasażerów i będzie miał pojemność ładunkową 1500 metrów dla samochodów ciężarowych i osobowych. Zrównoważony rozwój jest coraz ważniejszy dla naszych klientów, a także dla całego regionu Vaasa – mówi Peter Ståhlberg, dyrektor generalny Wasaline.

LNG będzie również zaopatrywać nowe inteligentne centrum technologiczne Wärtsilä – miejsce badań, rozwoju produktów i inżynierii, którego ukończenie planowane jest na jesień 2021 roku.

– To dobra wiadomość, że terminal LNG ma powstać w Vaskiluoto. Uważamy, że zużycie skroplonego gazu ziemnego wzrośnie zarówno na lądzie, jak i na morzu, a popyt na paliwa bardziej przyjazne dla środowiska będzie wzrastał. Na przykład w zakładzie Wärtsilä w Vaasa opracowujemy silniki LNG i inne morskie innowacje – powiedział Vesa Riihimäki, dyrektor zarządzający dostawami, Wärtsilä Finland.

Za pośrednictwem terminalu, Gasum będzie mogło również obsługiwać innych klientów.

Źródło: gospodarkamorska

Recommended Posts