Bunkrowanie skroplonego gazu ziemnego w Hiszpanii zanotowało ogromny wzrost w 2020 roku, pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa.

Stowarzyszenie zrównoważonego transportu działające w Hiszpanii i Portugalii odnotowało 741 bunkrowań LNG w tym pierwszym kraju, cztery razy więcej niż w 2019 roku. Podczas tych operacji załadowano łącznie 122,058 m3 LNG.

68,5% dostaw zostało dostarczone na promy, 31,1% na statki wycieczkowe, a 0,4% na inne typy statków. 75 procent operacji zostało zakończonych przy użyciu metody bunkrowania wielu samochodów ciężarowych na statek.

W Hiszpanii odnotowano również wzrost liczby portów świadczących usługi bunkrowania LNG z sześciu do dziewięciu obiektów. Operator promowy Baleària wykonał 96 procent wszystkich operacji bunkrowania LNG zakończonych w Hiszpanii w 2020 roku. Firma wykonała 714 operacji na sześciu obecnie eksploatowanych statkach. 

W 2021 roku flota firmy zasilana LNG powiększy się do dziewięciu statków. Obecnie posiada ona sześć takich statków i prowadzi modernizację kolejnego.

Przedsiębiorstwo żeglugowe zainwestowało łącznie 380 milionów euro (466,3 miliona dolarów) w swoją flotę napędzaną LNG, dążąc do zmniejszenia emisji i hałasu powodowanego przez swoją działalność.

Źródło: gospodarkamorska

Recommended Posts