Katarska firma Qatargas poinformowała o pierwszym transferze skroplonego gazu ziemnego metodą ze statku na statek (STS) wykonanym przez jeden z ich gazowców Q-Flex.

W operacji brał udział statek Mesaimeer, który wcześniej załadował 212 tys. m3 LNG w Porcie Ras Laffan, ulokowanym w pobliżu katarskiego Doha.

Transfer STS został przeprowadzony 6 stycznia. Wtedy Mesaimeer rozładował pierwszą część ładunku na pokład jednostki Cool Voyager o ładowności 160 tys. m3. Kolejna część została przeniesiona 12 stycznia w chińskim terminalu LNG Jiangsu.

Firma twierdzi, że komercyjne operacje STS pomogą zwiększyć wydajność transportu LNG.

 Z radością ogłaszamy ten przełom w żegludze, ponieważ po raz pierwszy jeden z największych statków LNG, Q-Flex, bierze udział w komercyjnej operacji STS – powiedział Khalid bin Khalifa Al Thani, dyrektor generalny Qatargas . 

– To osiągnięcie umożliwi nam transport znacznych ilości towarów tak efektywnie, jak to możliwe. Ponadto będzie to atrakcyjna opcja dla naszych potencjalnych klientów o ograniczonej zdolności przewozowej oraz dla tych, którzy szukają mniejszych lub nieregularnych przesyłek – dodał.

Mesaimeer został zbudowany w 2009 roku i jest zarejestrowany na Wyspach Marshalla. Jest obsługiwany przez Nakilat Shipping (Qatar) Limited na podstawie długoterminowego czarteru do Qatargas.

Źródło: gospodarkamorska

Recommended Posts