Klienci mogą już tankować CNG na nowej stacji Cryogas w Warszawie. Głównym odbiorcą są autobusy miejskie firmy Michalczewski. Stacja LCNG zlokalizowana jest w pobliżu trasy S8 i może obsłużyć nawet 160 pojazdów na dobę. W przyszłości Cryogas planuje dodać także możliwość tankowania LNG.

Na Stacji LCNG należącej do Cryogas tankowane są głównie autobusy CNG firmy Michalczewski. Pojazdy te obsługują linie komunikacji miejskiej na terenie Warszawy. Zmiana napędu z diesla na CNG pozwoliła na znaczne zmniejszenie emisji spalin i hałasu oraz ograniczenie wydatków na paliwo. Ekologiczne paliwo CNG było także premiowane przez zlecającego usługę transportową.

– Nasza firma dużą wagę przykłada do troski o środowisko – mówi Aleksandra Michalczewska, Prezes firmy Michalczewski Sp. z o.o. – Jednym z rozwiązań jest inwestycja w ekologiczne autobusy na gaz ziemny.  W porównaniu do pojazdów na olej napędowy nie emitują one sadzy (cząstek stałych). Kolejny plus to mniejsza emisja dwutlenku węgla i tlenków azotu.  Nasza flota liczy obecnie 29 pojazdów zasilanych CNG.  Jako partnera do tankowania gazu CNG wybraliśmy Cryogas.  Firma ta w krótkim czasie udostępniła możliwość szybkiego tankowania CNG.

Praca autobusów miejskich w Warszawie to ciągła walka z czasem. Zatłoczone ulice, niespodziewane wydarzenia i liczba kursów wymuszają stosowanie wydajnych technologii. Znakomitą odpowiedzią  na potrzeby firmy Michalczewski okazała się stacja LCNG wybudowana i zaprojektowana przez Cryogas. 

– Zastosowanie stacji LCNG zamiast kompresorów CNG umożliwia tankowanie do 160 pojazdów CNG w krótkim czasie – mówi Jarosław Patyk, Wiceprezes Zarządu Cryogas – Pozyskując CNG bezpośrednio z LNG Cryogas zapewnia wysoką wydajność stacji. Auta gazowe mogą być tankowane rzadziej i szybciej niż na zwykłych stacjach CNG. W kolejnym roku planujemy także dodanie modułu tankowania LNG. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na CNG i LNG ze strony lokalnych przedsiębiorców.

Stacja LCNG umożliwia tankowanie wszystkich pojazdów zasilanych CNG – dostawczych, ciężarowych i autobusów.

Ogólna charakterystyka stacji:

  • Dostęp do stacji jest możliwy dzięki kartom paliwowym CryogasCard. Są one również honorowane na stacji LNG/CNG w Śremie.
  • Dystrybutory szybkiego tankowania CNG z końcówkami NGV-1 i NGV-2.
  • Stacja pozwala na tankowanie 140 – 160 ciężarówek/autobusów CNG w ciągu doby.
  • Gaz LNG dowożony jest cysternami kriogenicznymi, a następnie składowanyw pionowym zbiorniku LNG na terenie stacji.
  • Stacja jest położna blisko drogi ekspresowej S8 w Warszawie, przy ul. Płochocińskiej.
  • Stacja pozwala na bezproblemową obsługę pojazdów o długości 18 metrów i dmc 40 ton. Przy stacji kierowcy znajdą całodobowy sklep spożywczy i toalety.

Cryogas M&T Poland S.A. specjalizuje się w dostawach skroplonego gazu ziemnego oraz w budowie infrastruktury do finalnego wykorzystania gazu. Oferta firmy skierowana jest do podmiotów zainteresowanych wykorzystaniem gazu ziemnego do procesów technologicznych, grzewczych, produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu oraz napędu pojazdów. Dostawy realizowane są własną flotą nowych cystern drogowych LNG.

Więcej informacji: https://www.cryogas.pl/

Michalczewski Sp. z o.o. to polska firma specjalizująca się w transporcie autobusowym. Michalczewski świadczy miejskie przewozy autobusowe w Warszawie, Wrocławiu i Radomiu. Michalczewski nie tylko świadczy usługi dla Zarządu Transportu Miejskiego, ale posiada także certyfikowaną przez ZTM zajezdnię z nowoczesnymi stacjami paliw CNG i ON, halą obsługową, stacją kontroli pojazdów i dużym parkingiem na ponad 100 pojazdów.

Więcej informacji: https://michalczewski.pl/

Dodatkowych informacji udzieli:

Karol Wieczorek

Kierownik Regionalny LNG i CNG dla transportu
Cryogas M&T Poland S.A.
Tel. 720 800 392
E-mail: k.wieczorek@cryogas.pl

Źródło: Cryogas

Recommended Posts