ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, zdobył od Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering kontrakt o wartości ponad 300 mln dolarów na dostawę kompleksowego pakietu energetycznego i napędowego dla sześciu nowych statków, które będą transportować LNG wzdłuż Północnej Drogi Morskiej.

Każdy z sześciu nowo budowanych statków będzie wyposażony w trzy największe i najmocniejsze napędy (pędniki gondolowe ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi) Azipod®, jakie kiedykolwiek zostały dostarczone dla statków pływających na wodach zalodzonych. Pędniki Azipod® o mocy po 17 MW zapewnią każdemu z gazowców całkowitą moc 51 MW (68 400 KM), umożliwiając im bezpieczną żeglugę w lodach o grubości do 2,1 m. W podobnych warunkach i bez wiodącej technologii ABB, porównywalne statki wymagałyby pomocy lodołamacza.

Napęd ABB Azipod®, znany ze swojej bezkonkurencyjnej wydajności, stał się standardem przemysłowym dla statków pływających w lodach. System, w którym silnik elektryczny zamknięty w gondoli (obudowie piasty pędnika) napędzający bezpośrednio śrubę pędnika, może obracać się o 360 stopni, by zwiększyć manewrowość, jest szczególnie istotny w przypadku jednostek pływających w warunkach zalodzenia.

Nowe gazowce LNG otrzymają klasę ARC7 – najwyższą klasę lodową dla statków handlowych.

Zamówienie jest następstwem udanej dostawy najnowocześniejszej technologii ABB dla 15 statków obsługujących projekt Jamał LNG – jedno z największych zamówień w historii ABB Marine & Ports, zakończone w 2019 roku.

Poczynając od 2023 r., sześć statków będzie obsługiwać Arctic LNG 2 – jeden z największych projektów przemysłowych w Arktyce – i każdy z nich będzie miał możliwość transportu 170 000 m3 LNG.

ABB dostarczyła systemy napędów elektrycznych do ponad 90 lodołamaczy lub statków pełnomorskich. Dzięki udowodnionej zdolności do obniżenia zużycia paliwa nawet o 20 procent, w porównaniu z tradycyjnymi systemami napędowymi, technologia Azipod® odegrała kluczową rolę w rozwoju silnej pozycji ABB w zakresie przyjaznych dla środowiska napędów elektrycznych.

AL, rel (ABB)

Source: PortalMorski.pl

Recommended Posts