Unia Europejska wspiera przejście państw członkowskich na bardziej ekologiczne paliwa w transporcie poprzez nowe instrumenty finansowe.

Prawie 142 miliony euro zostanie przeznaczone na łącznie dziewiętnaście projektów przyjaznych dla środowiska – podała Komisja Europejska w oświadczeniu.

Jak ujawniono, szereg projektów obejmuje przeróbkę statków, aby mogły działać na skroplonym gazie ziemnym (LNG), a także instalację odpowiedniej infrastruktury w portach.

Finansowanie jest częścią planu mającego na celu pobudzenie ożywienia gospodarczego UE. 16 lipca wspólnota ogłosiła, że ​​przeznaczy prawie 2,2 miliarda euro na 140 kluczowych projektów transportowych. Oczekuje się, że projekty te pomogą w budowie brakujących połączeń na całym kontynencie, będą wspierać zrównoważony transport i tworzyć miejsca pracy.

Dzięki temu budżetowi UE osiągnie swoje cele klimatyczne określone w Europejskim Zielonym Ładzie.

W sektorze morskim pierwszeństwo mają projekty żeglugi bliskiego zasięgu oparte na paliwach alternatywnych oraz instalacja zasilania portów na lądzie w celu ograniczenia emisji ze statków zadokowanych.

Źródło: GospodarkaMorska

Recommended Posts