W hiszpańskim porcie Denia niedawno przeprowadzono pierwszą w historii obiektu operację bunkrowania skroplonego gazu ziemnego dostarczającą paliwo na prom Balearia.

Operacja odbyła się w ubiegłą środę w porcie w hiszpańskiej prowincji Alicante, na południe od Walencji. Według hiszpańskiego operatora promu, jednostka Bahama Mama, zatankowała paliwo metodą ciężarówka-statek z udziałem dwóch tankowców ESK.

Puerto Natura, spółka Balearii, która zarządza stacją morską Denia, otrzymała wcześniej zgodę na prowadzenie operacji bunkrowania LNG. Prom Bahama Mama rozpoczął działalność 21 czerwca po zakończeniu prac modernizacyjnych w stoczni Gibdock w Gibraltarze.

Prom ma teraz napęd dwupaliwowy i dwa zbiorniki LNG o pojemności 280 m3, co pozwala mu przepłynąć około 750 mil morskich. Obecnie statek działa na trasie promowej łączącej Denia z Ibizą i Palma de Mallorca.

Statek dołącza do rosnącej floty statków napędzanych LNG przez Balearię, ponieważ firma żeglugowa stara się ograniczyć emisje.

Bahama Mama to piąty prom napędzany LNG we flocie firmy i trzeci statek, który został przystosowany do żeglugi na LNG.nBalearia spodziewa się odebrać w lipcu kolejny zmodernizowany prom Sicilia.

Operator promowy planuje dysponować flotą dziewięciu statków napędzanych LNG do końca 2021 roku o łącznej wartości 380 mln euro (428,9 mln USD).

Źródło: GospodarkaMorska

Recommended Posts