Norweski gigant energetyczny Equinor testuje dwa nowo wybudowane tankowce transportowe napędzane skroplonym gazem ziemnym przeznaczone do operacji na Morzu Północnym.

Pierwszy tankowiec Eagle Blane jest własnością malezyjskiego armatora AET, a drugi statek Rainbow Spirit należy do Altera Teekay.

Eagle Blane niedawno przeprowadził swój pierwszy bunkrowanie LNG w porcie w Rotterdamie przed udaniem się do Amoyfjorden w pobliżu Stavanger.

Oprócz LNG na tych dwóch zbiornikach znajduje się również instalacja odzyskiwania oparów oleju, która umożliwia im zbieranie i stosowanie skroplonych lotnych związków organicznych, LVOC, z ładunku jako paliwa.

Equinor testuje teraz oba statki w pobliżu Stavanger, aby sprawdzić, czy wszystkie systemy działają poprawnie.

– W przypadku umieszczania dużych ciężkich statków w pobliżu gigantycznych platform wiertniczych, należy być absolutnie pewnym, że między innymi systemy pozycjonowania działają poprawnie – powiedziała norweska firma.

Equinor twierdzi, że testy przekraczają wszelkie oczekiwania firmy, szczególnie biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia dotyczące podróży, kwarantanny oraz pozyskiwania sprzętu i części z powodu pandemii koronawirusa.

Oba statki są częścią poważnej odnowy floty Equinor, ponieważ firma dąży do ekologicznej żeglugi i ograniczenia emisji. Armator dysponuje flotą ponad 150 statków pracujących na norweskim szelfie kontynentalnym, w tym statków dostawczych, do obsługi kotwic i statków rezerwowych.

Firma oczekuje, że do końca tego roku do floty dołączy 14 nowych statków, głównie na Morzu Północnym i dwa w Brazylii.

Źródło: GospodarkaMorska

Recommended Posts