Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została zakontraktowana w celu dostarczenia rozwiązań technicznych dla dwóch nowych tankowców wahadłowych o nośności 124 000 DWT.

Wärtsilä dostarczy system odzyskiwania lotnych związków organicznych (VOC) wraz z systemem zasilania gazem paliwowym LNG dla dwóch statków.

Para zamówiona przez Knutsen NYK Offshore Tankers (KNOT), niezależnego właściciela i operatora tankowców, zostanie zbudowana w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine w Korei.

Dzięki tej technologii skroplony VOC jest mieszany z LNG i wykorzystywany jako paliwo do silników głównych i pomocniczych.

Wykorzystując LNG jako paliwo podstawowe i uzupełniając go o energię odzyskaną z VOC, statki te będą w stanie obniżyć swoją emisję ekwiwalentów CO2 o 30 do 35 procent, co najmniej 30 000 ton rocznie, w porównaniu z konwencjonalnym paliwem ropopochodnym. Oszczędności te są mniej więcej równoważne całkowitej emisji z około 20 000 samochodów, poinformowała Wärtsilä.

– Nasza branża szybko zmienia się w kierunku większej świadomości ekologicznej i poprawy wydajności operacyjnej. Oba nowe statki odzwierciedlą tę zmianę, głównie dzięki zaawansowanej technologii Wärtsilä. Będą reprezentować nową generację tankowców wahadłowych, przy znacznie zmniejszonej emisji i niższych kosztach paliwa – powiedział Jarle Østenstad, dyrektor w Knutsen OAS.

Rozwiązania Wärtsilä będą dostarczone stoczni od listopada tego roku. Po dostarczeniu tankowce będą pracować na polach naftowych Morza Północnego.

Źródło: GospodarkaMorska

Recommended Posts