Litewski koncern Klaipėdos Nafta tymczasowo przenosi pływający terminal LNG Independence, jednostkę magazynowania i regazyfikacji (FSRU). W porcie, w Kłajpedzie będą prowadzone prace pogłębiarskie.

Po południu 30 marca pływający terminal Independence zostanie odłączony od systemu zasilania i urządzeń do przesyłu gazu, a następnie zacumowany przy nabrzeżu Klaipėdos Smeltė AB. Eksploatacja obiektu zostanie wstrzymana do 5 kwietnia br.

Zgodnie z oświadczeniem Klaipedos Nafta, prace pogłębiarskie w Kłajpedzie będą prowadzone przez belgijskie przedsiębiorstwo Jan de Nul.

W tym czasie będą także prowadzone prace konserwacyjne instalacji do importu LNG. – W czasie pandemii COVID-19, w trosce o maksymalne bezpieczeństwo, będziemy wykonywać tylko te prace, które jesteśmy w stanie wykonać sami – powiedział Darius Šilenskis, dyrektor generalny Klaipedos Nafta.Obejmują one kontrolę automatyki i instalacji LNG, systemów elektrycznych i przeciwpożarowych, a także konserwację urządzeń cumowniczych. Prace, które wymagają pomocy zewnętrznych wykonawców, zaplanowano na jesień.

Klaipedos Nafta dzierżawi FSR Independencje od Höegh LNG AS w ramach dziesięcioletniej umowy, która wygasa w 2024 roku. Litewska spółka podpisała niedawno umowę z Nordic Investment Bank (NIB) w wysokości 160 mln euro w celu sfinansowania zakupu FSRU po wygaśnięciu tej umowy.

Źródło: PortalMorski

Recommended Posts