Europejski armator, UECC, przetestuje biopaliwo morskie na pokładzie swojej jednostki. Będzie to pierwsza taka próba w sektorze transportu ro-ro.

UECC współpracuje z holenderskim GoodFuels w trwającym trzy miesiące badaniu, w którym przetestuje 3000 ton metrycznych oleju biopaliwowego GoodFuels (MR1-100) na pokładzie statku M / V Autosky.

Firmy poinformowały, że paliwo będzie bunkrowane w porcie w Rotterdamie i będzie to pierwsze z serii operacji bunkrowania od marca do maja 2020 roku.

M / V Autosky przetestuje BFO na swojej normalnej trasie między belgijskim Zeebrugge i hiszpańskim Santander. Użycie paliwa ma zmniejszyć emisję CO2 o ponad 6500 ton w zależności od pory roku.

GoodFuels BFO to pierwsze w historii biopaliwo ekwiwalentne dla paliwa resztkowego, które nie wymaga zmian w silnikach okrętowych. Biopaliwo „wpada” do normalnych zbiorników paliwa, praktycznie eliminując CO2 i znacznie redukując SOX. Ze względu na brak siarki olej biopaliwowy może być również stosowany do zastępowania paliw destylowanych.

– Ta umowa pokazuje nasze zaangażowanie w zmniejszanie śladu węglowego i dodatkowo zwiększa redukcję emisji naszej floty, która już teraz korzysta z paliwa LNG i hybrydowych akumulatorów – powiedział Daniel Gent, kierownik ds. energii i zrównoważonego rozwoju w UECC.

M / V Autosky o ładowności 6500 ton został zbudowany w 2000 roku i jest zarejestrowany w Portugalii. Jest to jeden z 20 statków w specjalnie zbudowanej flocie UECC, która zapewnia transport samochodów, furgonetek oraz towarów ciężkich w Europie.

– Jesteśmy dumni z bunkrowania ekologicznego morskiego oleju biopaliwowego na M / V Autosky, rozpoczynając pierwsze użycie paliw niskoemisyjnych z naszymi przyjaciółmi i partnerami w UECC – powiedziała Isabel Welten, prezes GoodFuels.

– Te test pomoże UECC w dalszym udowodnieniu technicznej przydatności biopaliw w segmencie ro-ro. Co ważne, chcemy również udowodnić wiodącym producentom samochodów, że biopaliwa to świetny sposób na natychmiastową dekarbonizację i zmianę branży na lepsze – dodała.

Źródło: GospodarkaMorska

Recommended Posts