PGNiG Obrót Detaliczny do końca 2021 roku dostarczy blisko 8 200 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) do zakładów chemicznych Synthos w Oświęcimiu. To największy tego typu kontrakt Spółki w Polsce, który zakłada równocześnie możliwość zwiększenia wolumenu dostaw o 30 proc. w trakcie współpracy.– Nasi partnerzy potwierdzają, że dla podmiotów przemysłowych działających na terenie Polski, PGNiG jest dostawcą pierwszego wyboru jeśli chodzi o skroplony gaz ziemny. Możliwość efektywnego transportu skroplonego gazu ziemnego w miejsca, gdzie nie dociera jeszcze sieć gazowa, wraz z zapewnieniem obsługi całego łańcucha dostaw w ramach Grupy Kapitałowej, otworzyła przed nami bardzo obiecujące perspektywy biznesowe, z których skutecznie i intensywnie korzystamy – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes PGNiG SA ds. handlowych.

Umowa została podpisana przez PGNiG Obrót Detaliczny i Synthos Dwory 7. W pierwszym etapie dostawy paliwa LNG będą realizowane z wykorzystaniem autocystern kriogenicznych.

– Pozyskanie do współpracy tak znaczącego odbiorcy jak spółka z grupy Synthos to efekt naszej skuteczności sprzedażowej. Parametry oferty z całą pewnością pozwolą naszemu partnerowi optymalizować koszty produkcji. Dzisiejsza umowa to największy kontrakt PGNiG Obrót Detaliczny pod względem dostarczanego wolumenu. Jestem przekonany, że w najbliższych miesiącach kolejne duże przedsiębiorstwa działające w Polsce wybiorą ofertę PGNiG, by jeszcze efektywniej działać na rynku – podkreślił Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Skroplony gaz ziemny dla zakładów Synthos w Oświęcimiu będzie transportowany zarówno z Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, jak i z instalacji skraplającej PGNiG w Odolanowie. W przyszłości PGNiG Obrót Detaliczny planuje uruchomienie transportu kolejowego z wykorzystaniem ISO-kontenerów. Kontrakt dopuszcza również możliwość zwiększenia wolumenu dostaw o jedną trzecią, w zależności od zapotrzebowania jednego z największych producentów surowców chemicznych w Polsce.

– To początek przygody naszej polskiej Spółki z gazem wykorzystywanym do produkcji energii. Planujemy dalsze inwestycje w ten obszar – mówił Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos SA.

Skroplony gaz ziemny to jedno z najczystszych paliw dostępnych na rynku. Odbiorca po regazyfikacji otrzymuje paliwo, które w procesie spalania zapewnia najniższą emisję dwutlenku węgla spośród paliw przemysłowych, a także śladowe emisje pyłów, tlenków azotu i siarki.

– Skroplony gaz ziemny jest niskoemisyjnym i elastycznym paliwem, które może zasilać zarówno energochłonne procesy technologiczne, jak i znaleźć zastosowanie na przykład w przemyśle spożywczym. Biznes coraz chętniej wybiera to uniwersalne rozwiązanie – stwierdził Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Źródło oraz więcej informacji na stronie PGNiG.

Recommended Posts