Minister Krzysztof Tchórzewski spotkał się 23 kwietnia 2018 r. w Ministerstwie Energii z delegacją z Kataru, której przewodniczył Saad Sherida al-Kaabi, prezes i dyrektor zarządzający spółki Qatar Petroleum. W spotkaniu uczestniczyli także wiceminister energii Michał Kurtyka, prezes Qatargas Khalid bin Khalifa Al-Thani oraz J.E. Pan Ahmed Al-Midhadi ambasador Kataru w Polsce wraz z delegacją towarzyszącą. W trakcie spotkania strony potwierdziły doskonały charakter relacji biznesowych z Qatargas i dyplomatycznych pomiędzy Polską a Katarem.

Minister Tchórzewski podziękował stronie katarskiej za wsparcie w toku procesu uruchamiania terminalu w Świnoujściu, który służy dziś między innymi do realizacji kontraktu PGNiG – Qatargas, pozytywnie wpływając na bezpieczeństwo energetyczne Polski. W ocenie ministra energii Katar jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem w dostawach gazu ziemnego.

Tematem rozmów z prezesem Qatar Petroleum Saadem Sherida al-Kaabim były m.in. plany rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu oraz budowy gazowych połączeń transgranicznych z sąsiednimi państwami. „Polska stając się w przyszłości węzłem handlowym dla państw Europy Środkowej, Wschodniej oraz państw bałtyckich chce wykorzystać dostęp do morza i globalnego rynku LNG stwarzając możliwości dla rynku gazu w regionie” – skomentował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Strony wymieniły także spostrzeżenia na temat rozwoju światowego rynku LNG, podkreślając kluczową rolę gazu skroplonego w przyszłości globalnego rynku energii.

Źródło oraz więcej informacji: Ministerstwo Energii

Recommended Posts