W poniedziałek prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów. Podczas exposé nowy premier wspomniał m.in. o energetyce. Zadeklarował również, że jego rząd nie zamierza zrezygnować z węgla jako podstawy naszej energetyki, ale chce też dbać o rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) pod warunkiem ich opłacalności, pozytywnie patrzy także na kwestie energetyki atomowej.

– Terminal LNG przybliża nas do osiągnięcia celów, a zależność energetyczna od Rosji spada. Jest szansa, że od 2022 roku będziemy niezależni od dyktatu cenowego. Chcemy utworzyć hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów. Chcemy budować połączenia gazowe do Norwegii, chcemy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne , przy niskiej emisji CO2. Patrzymy pozytywnie na atom – powiedział desygnowany na premiera Morawiecki.

Dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać, by również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce swobodnie rozwijać. Nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i przyniesie Polakom korzyść, a nie koszty – zaznaczył. W tym celu wykorzystywane będą zasoby natury, jakie daje położenie geograficzne Polski. Według premiera warunkiem suwerenności jest bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Szef rządu zwrócił uwagę, że projektem, który przybliża Polskę do bezpieczeństwa energetycznego jest m.in. terminal gazowy w Świnoujściu. Rozbudowujemy infrastrukturę gazową, co pozwoli uczynić z naszego państwa bijące serce regionu. Zadeklarował, że chce utworzyć w kraju hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów.

Źródło i więcej informacji: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Recommended Posts