Flex odebrał pierwszy w tym roku gazowiec LNG

Norweska firma żeglugowa Flex LNG odebrała w tym roku swojego pierwszego nowo zbudowanego gazowca i spodziewa się, że wkrótce pojawią się dodatkowe statki.

Prom Balearii po raz pierwszy zatankował paliwo LNG

Flota hiszpańskiej Balearii zasilana LNG stale rośnie, ponieważ nowo zmodernizowany prom Sicilia zakończył pierwszą operację bunkrowania skroplonego gazu ziemnego w Portugalii.

Hudong zakończyło budowę trzeciego gazowca LNG dla MOL i Cosco

Chiński Hudong-Zhonghua Shipbuilding ukończył trzeci statek Jamał LNG dla spółki joint venture złożonej z rodzimego China Cosco Shipping i japońskiego Mitsui O.S.K. Line.

Novatek dostarczył pierwsze LNG do Japonii za pomocą Północnej Drogi Morskiej

Rosyjski Novatek ogłosił w piątek, że wysłał swój pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) z projektu Jamał LNG do Japonii szlakiem północnym.

Zwodowano kolejny gazowiec LNG dla Miverva Gas

Minerva Gas, grecki właściciel i operator LNG, zwodował swój nowo zbudowany statek w Samsung Heavy Industries w Korei Południowej.

Gaz-System: Rozpoczynamy badanie zapotrzebowania na przepustowość regazyfikacyjną FSRU

Gaz-System SA rozpoczyna niewiążące badanie rynku dla nowych zdolności przesyłowych oraz mocy regazyfikacyjnej Terminalu LNG typu FSRU. Inwestycja planowana jest do realizacji w perspektywie 2026/2027 roku.

Anthony Veder odebrał nowy gazowiec LNG

Holenderski przewoźnik gazu Anthony Veder odebrał w zeszłym tygodniu gazowiec LNG o pojemności 30 000 m3 od chińskiej firmy Zhejiang Xinle Shipbuilding w Ningbo.

Unia Europejska wsparła 19 zielonych projektów morskich

Unia Europejska wspiera przejście państw członkowskich na bardziej ekologiczne paliwa w transporcie poprzez nowe instrumenty finansowe.

Unia wesprze unikatowy projekt holenderskiej firmy

Titan LNG, holenderski dostawca LNG na rynki morskie i przemysłowe w Europie, uzyskał finansowanie na swój projekt bio-LNG.

LNG paliwem przyszłości w branży transportowej

Gaz ziemny w postaci skroplonej – LNG – stosowany jest od lat 60 ubiegłego wieku. W ostatnim czasie, w obliczu konieczności stawienia czoła wyzwaniom środowiskowym w ramach strategii rozwoju paliw alternatywnych przyjętej przez kraje członkowskie UE, rośnie zainteresowanie nim w sektorze transportu, zwłaszcza jako paliwa dla samochodów ciężarowych i żeglugi.